Kako i zašto je Peking pregazio Detroit: Budućnost automobila u kandžama kineskog zmaja
Dok su Evropa i Amerika verovale da će Kina zauvek ostati samo izvor jeftine radne snage, Peking je tiho gradio tehnološku dominaciju, počev od eksploatacije retkih metala i proizvodnje baterija, preko subvencija i obrazovanja, pa do električnih automobila koji danas potiskuju Zapad sa sopstvenog tržišta
“Putovanje od hiljadu milja počinje jednim korakom“. Istrajnost je jedan od temelja kineske filozofije i ova čuvena poslovica Lao Cea može da se primeni i na nešto što je veoma udaljeno od ovog kineskog filozofa iz petog veka pre nove ere, na električni automobil. Trenutna dominacija Kine u ovoj oblasti ima korene još od vremena Mao Cedunga,
[...]Da biste pročitali ceo članak potrebno je da se ulogujete na svoj nalog. Vi znate ko smo mi, gledate nas na malim ekranima, a sada i na aplikaciji SAT HUB. I mi bismo voleli da se upoznamo sa vama tako što ćete se ili ulogovati na svoj nalog ako ga imate ili se registrovati što je vrlo jednostavno. Klikom na „Registruj se“ za samo nekoliko trenutaka, potpuno besplatno, postajete deo velike zajednice.
Prijavite se da biste mogli komentarisati!
Predrag Baturan
23.6.2026. 17:24
Odlična analiza. Bojim se da će po Zapad u budućnosti biti još gore. Svaka čast kinezima. Nisam njihov fan (za sada) ali im skidam kapu.
Dragan Miljković
23.6.2026. 17:13
odličan tekst, Kina je uzor za sve države sveta, kako u privredi tako i u sistemu upravljanja državom. Truli kapitalizam treba da propadne
Zoran Kostović
23.6.2026. 17:41
Pa oni su u svoju drzavu i ekonomiju uveli truli kapitalizam ali i imperijalizam! Gledaju samo svoj licni interes i to na stetu svih drugih. Brzo su uspeli da postanu sve ono cega su se do pre pola veka gnusali
Aleksandar Belić
23.6.2026. 17:33
Po čemu je uzor? Probudite se nije 56. Kina nije komunistička država već 50 godina. To je najkapilatlistička drža na svetu, ko ka se uzdigla na krvi svojih stanovnika. Da li će se to na kraju isplatiti, videćemo. To što se Kina zove kominističkom ne znači da više jeste, probudite se Tito je umro Berlin skoro zid je pao, nam komunizma.
Dragan Stojanović
23.6.2026. 18:33
👍
Dragan Nikolić
23.6.2026. 18:25
👍
Marjan Pejic
23.6.2026. 18:08
👌
Željko Hudi
23.6.2026. 17:54
Kinezi grabe velikim koracima nezaustavljivo
Miloš Vujičić
23.6.2026. 17:52
👍
Nikola Anđelković
23.6.2026. 17:49
😂😂😂 Pa nema kraja ovim ludorijama🤕🤕🤕 Kakvi zmajevi kakvi bakrači... Nikad, zapamtite nikad oni neće biti predmet želja i uživanja kod pravih ljubitelja i poznavalaca niti će zauzeti primat u Evropi i razvijenom svetu...(razvijenost nije samo zgrada koja šljašti) Čemu ti preuzeti navalentni tekstovi ako to nije vaš stav...A vi nikad ali nikad ne kažete svoje mišljenje i onda da stanete iza njega pa da vidimo ko je ili ko će biti u pravu...(a i da ih kupite i vozite malo) Ovako danas zmaj, sutra bmw , onda mercedes opet hara, pa suzuki pravi odnos uloženo dobijeno...(tu je zmaj višak) Kao deca,nigde nešto smisleno sa stavom... Neozbiljni ste ali ste me bar nasmejali, odo da se kupam, ćao...😎💫🥂
Nikola Perović
23.6.2026. 18:36
Гледаш ли патроле?
Pero Balać
23.6.2026. 17:49
👍👍👍👍💪
Миљан Јошановић
23.6.2026. 17:42
👍👍💪💪💪
dragan stjepic
23.6.2026. 17:41
👍
Милош Mицић
23.6.2026. 17:40
👍👍👍
Ksenija Vučković
23.6.2026. 17:39
Kada imš dobar plan, resurse i naravno znanje sve je dostižno.
Vladimir Kalinic
23.6.2026. 17:37
Istina
Zoran Milanovic
23.6.2026. 17:37
👍
MILOVAN ALEKAIC
23.6.2026. 17:34
Wow, svaka cast na analizi!
Milos Mirjanic
23.6.2026. 17:25
Izgleda da Evropa to jos nije shvatila( iako je vec zasnila) nudeci nam svoje automobile sa vecom pocetnom cenim i naravno manjom baterijom npr.Skoda Epiq ali sada su usvojili i zvanicno dokument kupujmo Evropsko( stim da se nisu bunili dok su prodavali svoja vozila u Kini, koje licemerje) iako im Tranp lupa carine, a i jednom je prilikom rekao, "Ja ne videh Americke automobile da se voze po Evropi". Izgleda da se Stelantis dozvao pameti pa saradjuje sa Kinezima, ali kako glasi stara izreka, "Ako ne mozes da ih pobedis, ti im se pridruzi"😉
Aleksandar Belić
23.6.2026. 17:35
Šta Evropa da radi? Da napravi konc logore od fabrika ko kina? da spusti plate? da uvede robovski rad? Da prekoputa svaki pedalj kontinenta za minerale, da devastira prirodu? Da rasejana ljude? Sve je to kina radila i radi? Kako mislite da su došli do šake pirinča do ovog sad?
Vladimir Djokic
23.6.2026. 17:18
🤔👍
Zeljko Dokic
23.6.2026. 17:17
ako i treba da ih pregazi kinezi osvajaju trzista
Goran Stevčevski
23.6.2026. 17:13
👍Odličan tekst, surova realnost današnjice… 🧐
dejan naumoski
23.6.2026. 17:12
👍👍👍
Marko Mađarev
23.6.2026. 17:12
🤔🤔🤔
Goran Milošević
23.6.2026. 17:12
Tržišna utakmica nikad ne prestaje!!!
Ivan Mihajlovic
23.6.2026. 17:11
👍
nenad vucenovic
23.6.2026. 17:09
👍
Mile Stanojevic
23.6.2026. 17:07
👍
Boban Stamenković
23.6.2026. 17:07
Ozbiljna strategija, uspela za sada
Goran Ivačković
23.6.2026. 17:04
👍🏻
Mirko Radovic
23.6.2026. 17:02
👍
Darko Simić
23.6.2026. 17:02
🤔
Zoran Bogosavljevic
23.6.2026. 17:01
👍💯
Sladjan Simeonov
23.6.2026. 17:01
👍